[
Archívum / A játék, öröm ]
Azt, hogy nagyszüleink, szüleink mivel játszottak gyermekkorukban, megtudhatjuk elmeséléseikből. Társas együttléteiket, szórakozásaikat maguk és a szokások, hagyományok alakították. Vasárnap délutánonként sétáltak, daloltak, beszélgettek, kirándultak a környéken a zöldbe, házaknál összejőve kártyáztak, társasjátékokat játszottak. A hétköznapok is megannyi lehetőséget adtak a munka mellett és közben a kellemes időtöltésre. A közös munkák (talufosztás, kukoricafosztás, szilvakapcsítás, bugakopolás, szüret, disznóölés, aratás) során alakultak és mélyültek a kapcsolatok a közösség között. A gyerekek játékai egyszerűek voltak, maguk vagy szüleik, nagyszüleik készítették őket. A mozgásos játékok (bigézés, kockázás, golyózás) ügyességüket, erejüket fejlesztették, csakúgy, mint a korán megkezdett, életkorukhoz és a családi munkamegosztáshoz alkalmazkodó munka. A játékszerek, szerepjátékaik, melyek a felnőtt világot képezték le, a közösség életét, szokásait, etikáját erősítették bennük.
A Rétközi Múzeum új kiállítása alkalmat ad arra, hogy a "régi világ" játékeszközeit megfigyelhessük. No, és ki is próbálhassuk. Ez a gyermekek számára érdekes. Felismerték a kiállítás tárgyait, és csodálkozva látták, hogy a fegyverek, babák, hangszerek akár fából, csuhéból, ágakból is készülhetnek. A korabeli fényképek a még jobb megismerést segítették. A "pujasarok" lehetőséget biztosít a játékok kipróbálására, a felnőtteknek a visszaemlékezésekre.
Hogy mennyire tetszett a gyerekeknek a kiállítás? Kérték szüleiket, hogy nézzenek szét együtt is, hátha több játékot is ki tudnak majd próbálni. Köszönjük a szervezőknek, és ajánljuk mindenki figyelmébe!
[ képek... ]